Підготовка до школи від читання до математики та англійської мови
Підготовка до школи від читання до математики та англійської мови

Що таке ментальна арифметика і як їй навчитися

Ми вже розповідали вам, що таке ментальна арифметика для малюків і навіть пропонували заняття для домашнього навчання. Але як виявилося, тема викликає багато питань. Тому розповімо більш розгорнуто про те, чому саме ця методика настільки популярна у всьому світі. Також пропонуємо скачати невеличку презентацію на цю тему, яка допоможе зрозуміти, як користуватися абакусом, та які основні етапи програми потрібно освоїти з дитиною.

Що ж таке ментальна арифметика?

Уявіть, що мозок вашої дитини – це м’яз, який можна тренувати, як ручки чи ніжки. У сучасному світі, де інформації так багато, важливо навчити малюків не просто запам’ятовувати, а думати швидко й розумно. Один зі способів це зробити – ментальна арифметика, методика, що ґрунтується на системі, розробленій понад дві тисячі років тому, і сьогодні успішно застосовується у 52 країнах світу.

Абакус – що це за штука?

Щоб навчитися ментальної арифметики, діти спочатку працюють з особливим інструментом – абакусом. Це такі рахівниці, схожі на дерев’яну рамку з паличками, на яких рухаються кісточки. Абакус має дуже давню історію. Його використовували в Китаї, Японії, а також у Стародавньому Римі та Греції.

Як виглядає абакус? Уявіть собі прямокутник із паличками, на кожній – по п’ять кісточок. Одна кісточка зверху – це «п’ятірка», а чотири знизу – це «одинички». Палички відповідають за одиниці, десятки, сотні тощо.

Дитина рухає кісточки двома пальцями – великим і вказівним. Наприклад, щоб порахувати 7, вона може посунути одну «п’ятірку» і дві «одинички». Кісточки спеціально зроблені так, щоб розвивати дрібну моторику – це коли пальчики стають спритнішими.

Весела та корисна ментальна арифметика: як навчитися разом з дитиною?

Навчання – це як сходинки, якими дитина підіймається поступово. Рівень, якій засвоюють дошкільнята, сприймається малюками як цікава гра. Ви можете тренувати свій мозок разом з дитиною. Насправді це корисно й дорослим, а малюку робити щось разом з вами буде ще цікавіше.

  1. Перший крок – для самих маленьких. Освоюємо абакус разом. Коли ваша дитина вперше бачить кубики, щоб зрозуміти, що з них можна побудувати, вона пробує. Так і тут – рухаємо кісточки разом, розбираємося, як з ними рахувати. Все дуже наочно, а тому й навчання простої арифметики дається усім. Нагадуємо, що це ще й розвиває дрібну моторику, що дуже корисно.
  2. Другий крок. Розвиваємо уяву. Дитина вже звикла до абакуса. Запропонуйте рахувати, уявляючи його в голові. При цьому на початкових етапах є сенс запропонувати ще й рухати пальчиками, уявляючи, що насправді перекидаються кісточки. Потім ці рухи вже стають зайвими.
  3. Третій крок. Рахуємо в розумі й одночасно займаємося іншими справами. Діти співають, танцюють, малюють. І одночасно виконують завдання з ментальної арифметики, тобто вирішують арифметичні вправи в розумі.

А вже у школі завжди можна повернутися до абакуса, щоб навчити дитину складних речей, наприклад, працювати з дробами або знаходити квадратний корінь. Це допоможе зрозуміти ці доволі складні для школярів дії і навіть навчитися їх теж рахувати «в голові».

Чому це корисно для вашої дитини?

Ментальна арифметика – це не тільки про цифри. Вона допомагає дитині в багатьох речах:

  1. Математика стає зрозумілою. Дитина не просто зубрить, а бачить, як числа «працюють».
  2. Творчість розквітає. Заняття розвивають фантазію – малюк може придумувати нові способи вирішення завдань.
  3. Пам’ять міцнішає. Щоб рахувати в голові, треба пам’ятати багато чисел – це як зарядка для мозку.
  4. Увага покращується. Дитина вчиться зосереджуватися, навіть якщо навколо шумно.
  5. Мислення стає швидшим. Малюк починає швидше аналізувати, що відбувається, і приймати рішення.
  6. Уява росте. Уявляти абакус у голові – це як малювати картини в думках, що розвиває просторове мислення.

В цілому мозок у дошкільному та молодшому шкільному році активно розвивається. І саме завдання з ментальної арифметики йому в цьому дуже допоможуть. Причому, ця методика розвиває одночасно ліву і праву півкулю, бо діти використовують і рухи рук, і уяву, і логіку. Це допомагає їм думати і творчо, і розумно одночасно.

З якого віку починати?

Найкращий вік для початку – приблизно 5 років. У цьому віці мозок дитини активно росте, більшість дітей вже знайомі з деякими базовими математичними поняттями і активно вчаться рахувати. Уроки за методикою ментальної математики для них будуть легкі й цікаві, а навички залишаються на все життя.